مجله اینترنتی با موضوعات مختلف

هاست ابری و هرآنچه درباره آن باید بدانیم

0 106

مزایای هاست ابری چیست؟

هاست ابری یا همان میزبانی وب ابری که اصطلاحا با نام Cloud Hosting نیز شناخته می شود تکنولوژی نو و تاثیرگذاری است. تکنولوژی هاست ابری به شکل های مختلفی پیاده سازی می شود. ممکن است Cloud Hosting روی یک شبکه محدود یا یک شبکه بزرگ پیاده سازی شود.

در حالت عادی یک سرور به تنهایی برای میزبانی وب پیکربندی و آماده سازی می شود. در Cloud Hosting این کار به واسطه چندین سرور صورت می گیرد. این ساختار در شرایطی کنترل شده به صورت واقعی یا مجازی در سیستم برای استفاده قرار می گیرد.معمولا ساختار ابری به این شکل است که کل سرورها به صورت تجمیعی وارد سیستم شده و اطلاعات وب سایت ها به صورت اشتراکی روی آنها قرار می گیرد. به این صورت که چند نسخه از یک وبسایت در سرورهای دیگر وجود دارد و به صورت موازی با هم میزبانی می شوند.

مزایای هاست ابری:

  • پایداری و عملکرد بیشتر و بهتر در حملات تکذیب سرویس
  • کاهش و یا افزایش هزینه ها بسته به مدل هاست ابری
  • امنیت حساس تر به دلیل وجود تعداد زیادی سخت افزار در سطح شبکه
  • افزایش امنیت فیزیکی اطلاعات
  • افزایش پایداری سرویس و تلاش برای رساندن Downtime به صفر
  • استفاده ی بهینه از منابع سخت افزاری و نرم افزاری
  • ارتقاء نرم افزاری منابع سخت افزاری بدون خاموشی (به منظور بالا بردن سطح نرم افزارهای هیچ خاموشی متوجه سرور نیست.)
  • تعمیر و رفع مشکل سرویس ها بدون از دسترس خارج شدن آن ها
  • افزایش سطح قدرت سخت افزاری و پهنای باند شبکه

در ادامه به تشریح مزایای هاست ابری می پردازیم:

افزایش سطح قدرت و کارایی سرویس

بسیاری از وب سایت ها هستند که یک سرور به صورت کامل برای مصرف آنها پاسخ گو نیست. در این صورت سرویس ابری متشکل از چند سرور ابری می تواند کارساز باشد. همچنین با این کار سطح قدرت و کارایی بسیار بالاتری را می توان تجربه کرد.

افزایش آپتایم با هاست ابری

زمانی که آپتایم به کمک چندین سرور در سطح شبکه تامین شود ریسک دان تایم به حداقل می رسد. به عبارت ساده تر مدت زمان از دسترس خارج شدن سایت ها به حداقل ترین حالت ممکن خود و صفر نزدیک خواهد شد.  زیرا در صورت از دسترس خارج شدن یک سرور، سرورهای دیگر هستند و اجازه نمی دهند وب سایت های واقع بر روی آن ها از دسترس خارج شود. گوگل نیز از چنین راهکاری برای همیشه در دسترس بودن سایت و سرویس های خود بهره می گیرد.

نکته: جالب است بدانید میزان قطعی های سرور و آپتایم در سئو سایت شما تاثیر گذار خواهد بود. هرچقدر سایت از دسترس خارج گردد به سئوی سایت شما آسیب وارد می گردد.

بالا رفتن سطح حفاظت از اطلاعات

بسیار مهم است که با توجه به پراکندگی جغرافیایی سرورها در صورت آسیب دیدن یک یا چند سرور در هر صورت حداقل یک نسخه از اطلاعات وجود خواهد داشت. این موضوع سبب می شود امنیت فیزیکی اطلاعات در سرویس ابری بسیار بالا باشد.

استفاده ی بهینه از منابع سرور

در این مدل هر وب سایت به هر قدری که نیاز دارد از منابع استفاده می کند و مقدار آن نیز کاملا مشخص است. به همین جهت می توان منابع را همواره در بهترین شکل ممکن استفاده و مازاد آن را در بخش دیگری استفاده نمود.

امنیت شبکه ی حساس تر

با توجه به این که سرویس ابری در چند موقعیت و شبکه قرار می گیرد قاعدتا تعداد سرورهای متصل به شبکه بیشتر است و می بایست حساسیت و کنترل بیشتری روی این موضوع داشت.

امکان ارتقاء و تعمیر سرور بدون از دسترس خارج شدن

چنان چه یک یا حتی همه سرورها نیاز به ارتقا یا تعمیر داشته باشند این امکان وجود دارد که به نوبت روی هر سرور این کار انجام شده و پس از ملحق شدن آن به شبکه برای تامین نیازها سرور دیگر مورد ارتقا و تعمیر قرار گیرد. بدین صورت هیچ اختلال و از دسترس خارج شدنی در شبکه اتفاق نمی افتد پس می توان زیرساخت نرم افزاری و سخت افزاری شبکه و سرورها را ارتقا داد بدون اینکه سایت های روی سرور از دسترس خارج شوند.

عملکرد بهتر در برابر حملات

با توجه به این که در تکنولوژی ابری مجموعه سرورها به هم متصل هستند امکان این وجود دارد که عملکرد بسیار بهتری در مقابل حملاتی که موجب مصرف بالای منابع می شوند داشت. این مورد به خصوص برای حملات تکذیب سرویس D-DoS بسیار موثر است. بدین ترتیب تا حدی از امنیت بالاتری برخوردار هستید.

در ضمن این نکته را نیز در نظر بگیرید که زیرساخت ابری نیز اهمیت فوق العاده ای دارد و آماده سازی این زیرساخت نیازمند دانش فنی و استفاده از تجهیزات و قطعات قدرتمند می باشد از طرفی برخی سرویس های هاست دارای زیرساخت بسیار قدرتمندی هستند و گاها دیده می شود چنین هاست هایی با زیرساخت بسیار قدرتمند از هاست های ابری با زیرساخت ضعیف، بسیار بهتر عمل می کنند پس در انتخاب هاست خود ابتدا دقت نمایید که قرار است سایت شما روی چه نوع زیرساختی قرار گیرد و تجهیزات به چه شکل ارائه شده است.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.